Anne Sütü,Anne Sütünün Önemi

25 Şubat 2009 Çarşamba

Anne Sütünün Yararları: Anne sütü, bir bebek için en ideal besindir. Anne sütünün avantajları şu şekilde özetlenebilir: Doğaldır, gerekli maddeleri yeterli miktarda içerir, hastalıklara karşı koruyucudur, hazırlaması kolaydır, pratiktir ve ekonomiktir. Anne sütüyle beslenen bebekler daha sağlıklı gelişirler,hastalıklara karşı direçleri daha fazladır, allerji, ishal ve kabızlık gibi olaylar daha az görülür. Ayrıca bu bebekler daha zekidirler. Emzirme rahmin küçülmesini hızlandırır. Belki de en önemlisi, emzirme anne ile bebek arasında kuvvetli bir duygusal bağın oluşmasını sağlar.Emzirirken bebeğinize sadece sütünüzün değil,sevginizin de aktığını hissedersiniz.

Emzirmeye Ne Zaman Başlanmalı?
Özellikle ilk emzirmenin anne sütü ile olması çok önemlidir.Bebekler doğumdan sonra açlığa birkaç saat tahammüllü olmakla birlikte,ilk emzirme yarım ila bir saat içinde gerçekleştirilmelidir. Zira, anne sütündeki bazı maddeler, bebeği mikroplara karşı korur. Doğumdan hemen sonra bebeğe şekerli su,mama ya da soda gibi gıdalar vermek sakıncalıdır. . Eğer engel bir durum yoksa, bebeğinizi en az 6 ay anne sütü ile emzirin

Anne Sütünün Özellikleri: Doğumdan sonraki 3-4 gün boyunca gelen sarımsı ve kıvamlı süte ağız (kolostrum) denir.Bu süt, bebeği enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği olan antikor denilen doğal aşı maddelerini içerdiği için çok değerlidir ve ziyan etmeden bebeğe verilmelidir.Daha sonraki günlerde normal süt salgılanmaya başlar.
Her öğünde bebeğin emmesiyle önce ön süt denen sulu kıvamlı süt gelir.Yüksek oranda protein,laktoz (süt şekeri) ve su içerir.Bebek ihtiyaç duyduğu tüm suyu buradan karşılar. Anne sütüyle beslenen bebekler tüm su ihtiyacını sütten karşıladığı için en sıcak havalarda bile su vermeye gerek yoktur. Memedeki ön sütün ardından son süt salgılanmaya başlar.Son süt daha çok yağ içerdiği için açık renklidir.Sütün farklı özelliği nedeniyle emzirmeye bebek tamamen doyuncaya veya o memedeki süt bitinceye kadar devam edilmelidir.
İlk günlerde anne sütü az gelebilir,gebelik hormonlarının yüksek seviyede olmasına bağlıdır ve normaldir,moralinizi bozmayın.Daha sonraki günlerde bol miktarda sütünüz gelecektir.Meme dokusu süt üretimini bebeğinin ihtiyacına göre ayarlar. Bebek emdikçe, onun ihtiyaçlarına paralel olarak, süt miktarı artar.

0 yorum: