uzun yaşamın sırrı

22 Aralık 2008 Pazartesi

Az ye çok yaşa felsefesi üzerine yıllarca araştırmalar ve deneyler yürüten bilim adamları 2006 yılında yayınlanan bir araştırmayla ilk kez somut bir sonuca ulaştı. Canto ve Owen adlı iki maymun üzerinde yapılan 17 yıllık araştırmanın sonuçları açıklandığında ortalık karıştı. Owen’dan yüzde 30 daha az kalori alarak beslenen Canto adlı maymunun hiçbir önemli hastalık belirtisi göstermeden çok sağlıklı ve dinç bir görünüme sahip olması, “az yiyen çok yaşar” tartışmasını da alevlendirdi. Bu araştırmanın hemen ardından yine Amerika’da bu kez 48 Labrador köpek üzerinde 14 yıllık bir çalışmanın sonuçları açıklandı.

Ömrü 5 yıl uzatıyor

Kalori alımlarında yüzde 25’lik kesintiye gidilen köpek grubunun diğerine göre ortalama 1.8 yıl daha fazla yaşamış olması, “Acaba aynı sonuçlar insanlar üzerinde de geçerli olabilir mi?” sorusunu akıllara getirdi. Ve bu konudaki tartışmaya Saint Louis Üniversitesi son noktayı koydu. Profesör Edward Weiss tarafından yapılan araştırmada 2500-3000 kalori yerine günde 1500-1900 kalori arasında alan insanların kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskini önemli oranda düşürdüğünü, 4.5-5 yıl uzun yaşama şansını yakaladığını tespit etti. Uzmanlara göre bunun sebebi, daha az ya da düşük kalorili beslenildiğinde vücutta hücrelerin bozulmasına yol açan serbest radikallerin de daha az üretilmesi. Aynı zamanda tiroid hormonu salgısı da bu durumda azalıyor ve bu da dokuların yaşlanmasını yavaşlatıyor.

Hücreler bozulmuyor

Uzmanlara göre insanlar daha az kalorili bir diyet programıyla beslendiklerinde bunu tıptaki yeni tedavi yöntemleriyle destekleyerek gelecekte ekstradan 10-15 yıl daha fazla yaşama şansı bulacak. ABD’deki Michigan Üniversitesi de insanların günlük kalori tüketimlerini yüzde 33 düşük tutmaları durumunda damar tıkanıklığı, kalp krizi ve kanser riskini düşürüp hücrenin yapıtaşı olan DNA’nın hasarını azalttığını belirledi. Düşük kalori düzeyi metabolizmayı da yavaşlatarak, hücre yıpranmasını önlüyor.

0 yorum: